Kuidas saaksid oma koerale õige suurusega toote valida?   Kuidas oma koera mõõta?

Selleks, et valitud suurusega toode kindlasti koerale sobiks, tuleks eelnevalt koera mõõta.  See võtab pisut aega.  Soovitan seda teha siis, kui koera esmavajadused on rahuldatud ning ta (eriti noor koer) ei tunne ennast ebamugavalt kui peab pisut aega ühe koha peal püsima.
Mõõtmiseks sobib kõige paremini õmblusmõõdulint.

  • Kaelaümbermõõtu võib mõõta nii, et koer istub või seisab aga kaelaava ja veorakmete kereosa pikkust saab mõõta kõige paremini vaid selliselt, et koer samal ajal seisab. Kui koer ei ole sellega harjunud, siis tasub seda eelnevalt natuke harjutada. Võta selleks aega, tee seda hea tujuga ning paku koerale tasuks maiust ja kiida teda kindlasti.
  • Mõõdulint tuleks mõõtmisel hoida koera kaela või keha vastas hästi pingul, vastavalt sellele, millist mõõtu parajasti vaja on võtta. Seda eriti tiheda karvastikuga koeral. Nii saad võimalikult täpsed andmed. Kui mõõdulindiga liiga lõdvalt mõõta, siis võivad kaelarihm või traksid hiljem suureks osutuda.
  • Kui Sa pole mõõtmise tulemustes kindel, soovitan võtta ühte mõõtu 2-3 korda järjest. Seejärel võta aluseks saadud mõõtude keskmine tulemus.
  • Iga toote juures on toodud just selle toote suurused ja neile vastavad mõõdud. Näiteks erinevat tüüpi trakside mõõtudele vastavad suurused võivad  erineda. 

Kaelaümbermõõt

Kaelaümbermõõt mõõda koeral ümber kaela sellest kohast, kus tavaliselt paikneb kaelarihm. Mõõdulint olgu tihedalt ümber kaela. Kui sul on käepärast olemasolev kaelarihm, mis istub kenasti tihedalt koeral ümber kaela, siis saad oma tulemust võrrelda näiteks selle kaelarihmaga. Selle sisemine (seestpoolt mõõdetud) ümbermõõt (poolpooval nii, et see on samal ajal poolpoovas asendis) peaks olema sama, mille said koera kaelaümbermõõdu mõõtmisel. Kaelaava

Kaelaava mõõtmine algab rinnaku tipult. See on katsudes hästi tunda (rinnakorvi algus). Mõõtmist alusta rinnaku tipust (kõrvaloleval joonisel  kollane noole ots) ning liigu siis mõõdulinti pingule tõmmates ja tihedalt kaela vastu hoides ümber kaela kõige jämedama osa  teiselt poolt tagasi rinnakutipuni.
Arvesta mõõtmisel, et traksidel ja eriti veorakmetelel tõmbub kaelaava koera liikumisel pingule ning kui mõõt on võetud liiga lõdvalt, siis ei püsi kaelaava õige koha peal ja kipub vajuma õlgadele, rinnakuosa võib nihkuda kaen-
la alla ning liikumine ei ole enam mugav ja vaba.


Kere pikkus "B" veorakmete jaoks

"A" on joonisel kaelaava mõõt (vt selgitust eespool). Veorakmete jaoks on vaja aga mõõta ka mõõt "B" ehk rakmete pikkus. Mõõtmist alustatakse rinnaku tipust ning liigutakse pingul ja hästi kere vastas mõõdulindiga rinnakust alla, esijalgade vahelt läbi ning seejärel ühelt poolt külge üles, üle viimase roide kuni saba kinnituskoha ehk alguskohani. Seda mõõtu soovitan ka vilunumal koeraomanikul võtta mitu korda.
Jälgida, et koer seisaks otse, selg ei oleks ühele poole viltu.